خطاهای معمول هنگام نصب ویندوز ها روی کامپیوتر شخصی یا لپتاپ


شاید به هنگام نصب ویندوز به ارور یا خطاهایی از سوی کامپیوتر برخورده اید این عوامل متعدد سبب مختل شدن فرایند نصب میشود در صورت بروز همچین خطایی در موقع نصب با دادن پیغام از سوی برنامه Setup نیز متوقف میشود.

معمولا مشکلات جزئی سبب این هشدارها یا پیغامها هستند بعضی مواقع فرایند نصب ادامه پیدا میکند و بعضی مواقع نه .

دراینجا به تعدادی ارور یا خطایی که در حال نصب ویندوز به ان برمیخورید میپردازیم .

Setup cannot install to the selected partition
این خطا یا ارور موقعی که پارتیشن مناسب برای نصب به سیستم میدهید اتفاق میافتد برای رهایی از این مشکل باید پارتیشن با فضای درست با نوع سیستم انتخاب تا فرایند نصب ادامه پیدا کند

Not enough disk space for installation
این خطا موقعی پدیدار میشود که برای نصب ویندوز با کمبود فضای سخت { پارتیشن } مواجه میشوید
برای رهایی از همچین مشکلی برنامه های اضافی را از روی سیستم پاک کنید تا جای خالی برای نصب ویندوز داشته باشید یا یه پارتیشن با ضرفیت بالاتر انتخاب کنید

Hardware malfunction.call your hardware vendor for support
دیگه همه میدونیم که سیستم عامل برای استفاده از اجزای سخت افزاری باید انها رو شناسایی بکنه و فایلهای راه اندازی را نصب بکنه به این فایلها { راه اندازی ابزارهای جانبی } میگویند در صورتی که ویندوز قادر به شناسایی این سخت افزارهای نصب شده روی سیستم نباشه ،برای مثال { ناشناس بودن قطه یا اشکال سخت افزاری } مانند { کارت گرافیک ، مودم ،کارت صدا ،کارت کابچرو....} با دادن پیغامی به شما میگه که برای کسب اطلاعات بیشتر با فروشنده محصول یا شرکت سازنده تماس بگیرید تا موضوع حل شود.

نکته مهم : تا جایی که میدونیم این مورد منتفی بوده شاید به ندرت کسی به ان برخورده کرده باشد

File copy errors
این خطا یا ارور موقعی که در حال نصب ویندوز هستید به چشم بخورد این مورد ممکن است در صورت بروز مشکل روی هارد یا بلوک بودن بخش مورد نظریا کمبود فضای برای نصب و کپی فایل از جمله دلایل بروز همچین خطایی میشود.

Con not read from source disk
این خطا زیاد به چشم میخوره و من بارها با ان مواجه شدم این مشکلات ممکنه در اثر خرابی دیسک حاوی ویندوز باشه که ممکنه از نظر خش ، لک ، کثیفی، شکستگی که امکان خواندن و کپی کردن برنامه در هارد شما باشه اگر با همچین ارور یا خطایی برخوردید بهتر است دیسک حاوی ویندوز را تعویض کرده و دوباره فرایند نصب را ادامه دهید.

نکته مهم دیگر : گاهی پیش میاد که دیسک حاوی ویندوز سالم بوده و رایتر یا رام مورد نظر ضعیف بوده که نمیتونه اطلاعات رو درست بخونه یا کپی کنه در این دو صورت ممکنه ویندوز نصب بشه ولی بعد با مشکلاتی عدیده برمیخورید که ممکنه کلافتون بکنه .دیفراگمنتر defragmenter چیست و به واژه ای گفته میشود؟؟

در هارد بیشتر مواقع پیش میاد فایلهایی که در هارد ریخته میشه بیشتر به صورت پراکنده انجام { ذخیره } میشه برای اینکار قلم هارد باید برای خواندن این اطلاعات کل هارد رو بالا پایین بره تا بتونه اطلاعات رو بخونه برای همین بعضی از { کاربران } میگن چرا اینقدر سیستم ما کند شده یا چرا بعضی مواقع این نرم افزار یا ... هنگ میکنه یا مشکلاتی از این قبیل پیش میاره و این کارها برای هارد و همچنین ویندوز هم عاری از مشکل نیست ، برای بهبود بخشیدن به هارد و همچنین خود ویندوز و سریع تر شدن ان باید عملیات دیفراگمنت را انجام داد ، البته این رو عنوان کنم تو ویندوزهای 7 به بالا این عمل دیفراگمنتر خودکار انجام میشه.

برای کار کرد با دیفراگمنتر که در خود ویندوزهای xp گذاشته شده باید چطوری کار کرد؟؟

از روی نوار ابزار پایین صفحه دسکتاب روی این گزینه ها رفته start-all programs -accessories-system tools و در انتها رویDisk Defragmenter کلیک کنید و یا کلیک راست کرده و آن روی صفحه دسکتاب بیاورید تا هروقت بخواهید بتوانید از ان استفاده کنید .
روش راحت تر :برای راحتی کار داخل مای کامپیوتر روی هر درایو رفته کلیک راست پروپرتیس { properties } را زده و سپس روی گزینه tools و سپس defragment new را زده و سپس درایو ها را یک یک کلیک کرده روی گزینه defragment کلیک کرده تا عمل بازیابی انجام شود.

عکس های پایین

برای اوردن defragmenter روی صفحه دسکتاب از این روش استفاده کنید.

3.JPG

برای باز سازی نیز از این روش استفاده کنید ،، تصاویر از راست به چپ


2.JPG3.JPG4.JPG6.JPG7.JPG8.JPG


دوستان یه مطلب دیگه برای دیفراگمنت باید فضای خالی برای انجام این کار داشته باشید .
bad sectors چیست و به چه واژه ای گفته میشود؟؟

برای فهمیدون همچین مطلبی اگر در گوگل سرچ کنید { مطالب و عنوانها و اطلاعات } زیادی راجب این موضوع کسب میکنید

برای مثال : بخشی از این مقاله را با هم میخوانیم


بدسکتور چیست؟
ابتدا بگویم بدسکتور چیست و علل ایجاد آن چگونه است و برای رفعش چکار باید کرد؟
همانطور که شایدبدانید، برای سازماندهی ذخیره اطلاعات، سطح هاردیسک بقطعاتی تقسیم میشود که به آنها قطاع یا سکتور میگویند. حالا بهر علتی این قطعه ها آسیب ببینند، بطوری که امکان استفاده از آنها نباشد در اصطلاح میگویند: هارد دیسک "بدسکتور" گرفته است.براساس گفته ها و شنیده های دیگران، دلایل زیر میتواند باعث ایجاد آن شود .
1_عملکرد برخی از ویروسها و نرمافزارهای معیوب و غیر معتبر
2_فرمت کردن زیاد هاردیسک
3_ضربه فیزیکی و تکانهای شدید
4_ زمانی که هارد داغ است مثال: موقعی که هارد به هارد کرده ایم

اگر بدسکتور سخت افزاری باشد، کار چندانی نمیتوان کرد، شاید تنها راه تعویض "سیلندر" هاردیسک باشد. ولی اگر نرم افزاری باشد، از طریق نرم افزارهای مخصوص، مشکل را میتوان برطرف کرد.
بعضی از آنها بصورت بوت و تحت داس، کار میکنند ،اما پیش از هرکاری بهتر است از امکان "ویندوز اکسپی" استفاده کنید، شاید مشکل حل شود.
البته اینو باید اضافه کرد که این عمل میتونه بد سکتورهای ناچیزو از بین ببره ولی با نرم افزارهای داده شده در این خصوص و نگه داری بهتر و بهینه استفاده کردن در امور هارد شما میتونید هارد خود را همیشه سالم نگاه دارید.

همانطور که درگفته های بالا شاهد بودید، بدترین عامل ضربه فیزیکی به کیس یا خود هارد، عوض کردن مدام ویندوزدر طی مدتهای کوتاه و ... میباشد

برای استفاده و رفع بد سکتور از این روش استفاده کنید .

باز داخل مای کامپیوتر رفته و روی هر هاردی خواستید میتونید این کارو بکنید ، روی یکی از هارد ها کلیک راست کرده و پروپرتیس { properties } را بزنید در صفحه باز شده روی گزینه tools و سپس روی گزینه check now کلیک کنید در پنجره کوچک که باز میشه دو گزینه برای شما باز میشه که اولین گزینه برای رفع مشکل یا ارور سیستم به شما کمک میکنه و دومین گزینه برای رفع بدسکتور است که گزینه را تیک دار کرده و در انتها گزینه start را بزنید تا عملیات شروع و رفع بد سکتور شود.

عکس های پایین:: تصاویر از سمت راست به چپ

12.JPG13.JPG15.JPG14.JPG


hidden کردن چیست و به چه واژه ای گفته و برای چه کاری ساخته شده؟؟

شاید برای شما پیش اومده که بخواهید پوشه ای رو از دست { اعضای خانواده ، دوست ، میهمان ، فامیل و... } مخفی کنید تا کسی به اون دست رسی نداشته باشه یا نتونه اون رو نگاه کنه در ویندوزهای اکس پی این قابلیت گنجانده شده است و میتونید بدون هیچ نرم افزار خاصی این کارو بکنید.
البته خاطر نشان بکنم که نرم افزارهایی با تشخیص و برتری نسبت به این hidden ویندوز امده است که میشه از اونها هم استفاده کرد.

حال میخواهیم پوشه ای رو مخفی کرده دوباره ان را ظاهر نیم مثل جادو

داخل مای کامپیوتر ،داخل هارد یک پوشه را انتخاب کنید یا هرچیزی که شما دوست دارید را انتخاب کرده روی ان ایستاده و کلیک راست کنید و در انتهای صفحه و پروپرتیس { properties } را انتخاب کنید در صفحه ای که باز میشه در انتهای صفحه گزینه hidden را تیک دار کرده و OK را بزنید ، در بعضی مواقع روی بعضی فایلها از شما سوالی پرسیده میشود که ایا میخواهید این فایل به صورت رمز گذاری و حفاظت شده باشد یا عادی که اگر تیک بالا را بزنید به صورت عادی و اگر گزینه پایین را بزنید با رمز گذاری شده و حفاظت شده این کار را میکند ،،حال یک ریفلش یا عقب جلو کردن صفحه ای { یک صفحه به عقب برگردید یا جلو بروید } وقتی داخل همین صفحه میشوید میبینید فایل نیست و غیب شده ،، به تصاویر پایین نگاه کنید : تصاویر از راست به چپ

16.JPG17.JPG18.JPG


حال برای بیرون امدن از همچین حالتی داخل همان صفحه ای که بودید روی سر برگ از تب بالا گزینه TOOLS و سپس folder options را زده تا صفحه ای باز شود حال باز از تب بالا روی پنجره ای که باز شده گزینه view را زده و باز در پنجره باز شده بعدی روی هر گزنه که تیک دار کردید باید در انتها ok را بزنید.

این گزینه یعنی این فایل را نشان نده اگر تیک دار باشد Tools>folder options>view>do not show hidden files and folders
و این گزینه مربوط به نشان دادن ان هست اگر تیک دار باشد Tools>folder options>view> show hidden files and folders

یعنی اگر بخواهید فایلی را مخفی کنید گزینه بالا و گزینه پایین یعنی نشان دادن ان،، عکس پایین

19.JPG

و در اخر همانطور که پوشه را هیدن کردید داخل پوشه شده و تیم مربوط به هیدن را بردارید .

بعضی مواقع هم پیش میاد که یک فاییل چند مگی یا گیگی به دستتون میرسه که هرچر نگاه میکنید میبینید ظرفیت زیادی داره اون{ پوشه } و لی داخلش میری هیچی نیست و خالیه از این روش استفاده کنید تا داخلشو به بینید { کاربر } کل پوشه رو هیدن نکرده بلکه محتویاتشو هیدن کردهتغیر فرمت { برنامه ، عکس } و پسوند بعضی نرم افزارها و فیلمها و غیرو..... بدون نیاز به نرم افزار خاص به کمک خود ویندوز

البته خاطر نشان کنم که این کارو { فقط برای ازمایش چگونگی کارکرد } فقط میتونید روی فایلهای خراب یا دور ریختنی امتحان کنید و بعد که وارد شدید { فرد حرفه ای } شدید روی فایلهای اجرایی نیز میتونید این کار رو انجام بدید

برای اینکار باید بدونید فرمت اولیه هر فایل چی هست که اگر برحسب اتفاق کاری کردی که فایل خراب شد یا تغییر ماهیت { مثلا فیلم تبدیل شده به فرمت عکس یا تکس یا غیره } سریع فرمت اولیه رو وارد کنید تا برگرده به حالت اولش

فرمت فیلم ها همیشه بعد از {.} دات پسوند مورد نظرهم باهاش میاد مثلا { avi } { . docx } { . jpeg .} یا مشخصات دیگر که همه اولش دات میخوره و بعد پسوندش همیشه برای تغییر پسوند بعد از دات میتونید پسوند رو عوض کنید .

مثلا یه عکس دارید پسوندش .gif هستش و میتونید بعد از دات بنویسید .jpeg بهدش از شما سوال پرسیده میشه که ایا مطمعن هستید که میخواهید این کارو بکنید که شما روی گزینه yes کلیک کرده عکس سریع پسوندش عوض میشه و میشه یک فایل jpeg برای برگرداندن به همان فایل فقط بعد از دات همون gif رو بنویسید و سوال رو جواب بدین دوباره عکس به حالت اول برمیگرده


برای اینکار که بتونید پسوند همه فایلها رو به بینید به این روش باید عمل کنید و در انتها ان را غیر فعال کنید چون باید اینکارو بکنید اگر این کارو نکنید مثلا شما یادتون میره که اونو فعال کردین میخواین اسم پوشه رو عوض کنید یا چیز دیگه یهو میبینید سوالم جواب دادین و پسوند اون عوض شده حال بدا به حال کسی که ندونه پسوند اولش چی بود که کار براش دوچندان میشه.

داخل مای کامپیوتر رفته و از تب بالا باز روی تب tools و folder options کلیک کرده و باز در پنجره باز شده روی گزینه view رفته و در پنجره باز شده روی گزینه hide extenions for known file types رابرداشته و ok را بزنید تا بتونید پسوند های همه فایلها را به بینید و تغییر دهید و بعد از آن دوباره به همین جا برگشته و این گزینه را تیک دار کنید و در انتها ok بزنید

تصاویر زیر : از چپ به راست

d14.JPGd13.JPG
بقیه اموزشها در اصراع وقت