چگونه از کنسول و لوازم ان مراقبت کنیم

1235.jpgpsone.jpgimages56.jpegimages1.jpegG450.jpgMemory_Card_for_PlayStation_2.jpg
بی شک باید نکات و توصیه هایی را که برای کنسول یا وسایل ان گفته اند برای هرکدام از انها مراعات کنیم .
این کنسولها دستگاه هایی هستند پیچیده ،حساس که پیشرفته ترین تکنولوژی و دستاوردهای علمی و فنی در ان استفاده شده، ایسی هایی که در این کنسولها استفاده شده معادل انها در پیچیده ترین ابزارهای محاسباتی و دستگاه های ماهواره ای و فضایی استفاده و بکار میرود .

اگر حساسیت،پیچیدگی،ظرافت و قابلیتهای این دستگاه ها را بدانید در حفظ و نگه داری از ان دقت بیشتری میکنید و وسواس بیشتری از خود نشان خواهید داد .

برای اینکه عمر کنسول بیشتر و صدمه کمتری به ان وارد اید به نکاتی که شرح میدهیم توجه کنید .


1_کنسولهای شما در برابر ضربه حساس میباشند سعی کنید به کنسول خود ضربه وارد نکنید .برای پرهیز از این گونه موارد دستگاه خود را هنگام بازی در ارتفاعات یا بلندی قرار ندهید مانند روی تلویزیون، طاقچه، میز تلویزیون و نظایر ان که در اثر تکان خوردن احتمال سقوط به پایین وجود دارد .

مثال:این روش بدون حفاظ خطرناک است .


images45.jpeg

2_کنسول خود را درمسیر رفت و امد قرار ندهید جایی که احتمال پا خوردن یا لگد شدن وجود دارد .

3_اگر کنسول شما به هر عنوان یک cd را اجرا نکرد سعی نکنید با زور یا ضربه زدن یا باز کردن ویا دستکاری کنسول خود مشکل خود را حل کنید .

4_کنسول شما مخصوصا لنز ان بسیار حساس به ضربه یا خاک گرفتگی یا مواردی اینگونه میباشد ان را در مجاورت گردوخاک قرار ندهید اگر از کنسول خود برای مدت طولانی استفاده نمیکنید ان را در جعبه خود قرار داده تا کمتر گردوخاک بگیرد یا میتوانید ان را در میز تلویزیون قرار داده وروی ان را با پارچه ای تمیز بپوشانید .

5_هیچ گاه کنسول خود را 24 ساعته در برق قرار ندهید در حالت stand by این کاردرطولانی مدت قطعات دستگاه را خراب و ناچارید ان را پیش تعمیرکار ببرید .

6_هیچ گاه به لنز دستگاه دست نزنید مخصوصا به قسمت عدسی ان .

7_لنز کنسول خود را هیچ گاه با دستمال کاغذی یا موارد مثل این پاک نکنید .

8_برای پاک کردن لنز کنسول خود بهترین چیز استفاده از گوش پاک کن میباشد .

9_موقع پاک کردن عدسی دستگاه به ان فشار وارد نکنید این کار به سیم پیچ درونی لنز فشار اورده و تنظیم ان را بهم میزند ، یا روی عدسی ان را خش یا کدر میکند .


Lens for PS2.jpg

10 _سعی نکنید با دست لنز کنسول خود را عقب جلو کنید ، این کار تنظیم لنز و عملکرد آن را بر هم میزند .

11_کنسول بازی از مقاومت کمی برخوردار است، {ظریف ساخته شده} دستگاه را به زمین نکوبیم /مشت به دستگاه در موقع نیاوردن یک بازی نزنیم ، ممکن است به قطعات ان اسیب برسانید که مجبورید هزینه سرسام اوری برای تعمیر آن بپردازید .

12_در هنگام استفاده از کنسول کنار یا روی کنسول مایع جات استفاده نکنید بارها شاهد ان بوده ایم که افرادی کنسول خود را در اثر ریختن مایعات مانند نوشابه اب و..... دچار خرابی کنسول شده و ان را نزد تعمیرگاه اورده اند پس دقت کنید که از مایع جات کنار یا روی کنسول جدا خود داری کنید.


13_اگر مشکلی با کنسول پیدا کردید سعی نکنید خودتان تعمیرکار شوید وکنسول خود را باز وتعمیر نمایید این کار صدمات بدتری به کنسول شما میزند .

بارها شاهد ان بوده ایم که افرادی کنسول خود را باز و تعمیر کرده اند ،و به علت نداشتن اطلاعات کافی از کنسول ان را خرابتر کرده و پیش تعمیر کار برده اند .

برای مثال: کنسولی که با 10تومان سریع بدون دردسر تعمیر میشود را با دست زدن و نداشتن اطلاعات کافی خرابتر و هزینه از 10 به50تومن افزایش میابد .

14_دروغ گفتن به تعمیرکار کار بد و ناپسند می باشد اگر کنسول خود را باز کرده و دست کاری کرده اید حتما به تعمیرکار بگویید، این کار به تعمیرکار اجازه میدهد که سریعتر مشکل شما را حل کند کسانی که در این کار تعمیرات مهارت دارند با باز کردن ودیدن کنسول متوجه میشوند که اشکال خود به خودی است یا عمدی یا در اثر دست کاری به وجود امده .

بازیهای کنسول ps2 هم مواردی مثل خود کنسول دارند .

playstation 2.jpg

15_در حفظ و نگه داری این بازیها بکوشید . در هر بار استفاده انها را در قابهای مخصوص به خود نگه داری کنید.

16_انها را زیر دستو پا قرار ندهید یا به گوشه یا کنار پرت نکنید این کار عواقب بدی به همراه دارد که شما متوجه نیستید .

17_با این کار شما خش ، لک و شکستگی ویا غیره روی سی دی های بازی می افتد یا انها را خراب میکند .

18_هیچ گاه سی دی های بازی را به دو طرف خم نکنید و بعد ان را درون کنسول بگذارید .

19_سی دیهای خش دار و لک دار به لنز کنسول صدمات بدتری از ضربه خوردن وارد مینماید.

20_سی دی های خراب و معیوب را در کنسول نگذارید این کار به لنز کنسول صدمه میزند .

21_هیچ گاه سی دی های بازی را با پیراهن خود تمیز و در کنسول نگذارید .

22_هیچگاه سی دی های بازی را وقتی در کنسول گذاشتید با دست نچرخانید { با هر دور چرخش با دست } یک خط به خود دی وی دی بازی می افتد ، که با هر تکرار دیگر جای سالمی برای دی وی دی بازی نمی ماند ، به علت اینکه شما با هر بار چرخاندن ، گوشه سی دی یا دی وی دی به کنارقاب یا پایین قاب کنسول گرفته و خط می افتد ، و شما فکر میکنید لنز دستگاه این کارو میکنه که این اشتباه شماست ، نه کنسول .

23_ به { فولی } موتور اصلی که در اصل نگه دارنده دی وی دی بازی است فشار نیاورید، این کار شما باعث میشود فولی دستگاه یا کج شود یا بشکند ، این خودش از عواملی است که در خط خوردن سی دی بازی تاثیر به سزایی دارد .

24_در موقع مشاهده خط خوردگی دایره ای ثابت سی های بازی ، کنسول را هرچه سریعتر به نزد تعمیرکار مجاز برده تا ان را برایتان درست کند این عمل دایره ای میشود گفت لیات لنز دستگاه بالا امده { از حالت استاندارد } خارج شده و اگر سریع برای ان اقدام نکنید یا ان را تعمیر نکنید بیشتر سی دی های بازی شما خراب خواهد شد و مجبورید همه را عوض کنید .

توجه : خط خوردن سی دی های بازی به صورت دایره ای ثابت، فقط در دوحالت پیش می اید .

حالت اول : اینکه سی دی روی فولی موتور اصلی که در اصل نگه دارنده دی وی دی بازی است درست ننشسته { در جای خود قرار نگرفته } و کج بوده و همین باعث خط خوردگی بازی میشود .

حالت دوم : لیات لنز دستگاه می باشد .

اگر خط های دایره ای روی سی دی بازی یک نواخت نبوده و پراکندگی داخل ان مشاهده میشود این عمل فقط با دست انجام شده { چرخاندن سی دی بازی }

روی فولی دستگاه سه خار مشاهده میکنید وقتی سی دی بازی را روی فولی قرار میگیرد یا میگذارید باید این سه خار سی دی بازی را در بر گرفته باشد به عبارت ساده تر در جای خود محکم شده باشد

25_
اگر قصد دارید سی دی بازی را تمیز کنید از پنبه یا دستمالی که ظریف باشد مثل دستمالی که برای پاک کردن مونیتور، یا لنز دوربین عکاسی به شما میدهند این کار را انجام دهید .

24_یکی دیگر از آسیب هایی که به کنسول وارد میکنید سیم های دسته بازی می باشد ، شما بار اول هر دسته بازی را که میخرید به این صورت می باشد که استاندارد است .

Game-Controller.jpg


25_بعد از باز کردن سیم دسته و نصب کردن به کنسول شروع به بازی می کنید اما وقتی بخواهید کنسول را جمع اوری کنید و در جای خود یا میز تلویزیون یا جای دیگر قرار دهید یا گوشه ای بگذارید بارها مشاهده شده که چنین کاری با دسته یا کنسول میکنند و این عواقبی به دنبال داره که از پاره شدن سیم گرفته تا صدمه به خود کنسول .


جمع کردن غلط کنسول و دسته بازی

DSC00981.jpg77691db_20.jpg


توجه: حتمآ نباید اینطوری { عکسهای بالا }وسایل را جمع کرد با هربار تا و باز کردن سیم ها یا نصب و کندن لوازم به کنسول نیز ممکن است صدماتی به دستگاه یا قطعات وارد اید سیم ها را به صورت دایره ای جمع کنید و کنار کنسول بگذارید، در هربار پیچاندن سیم به دور دسته باعث میشوید سیم دسته بازی کم کم پاره تا جایی که دسته از کار می افتد . این روش غلطی است که متعصفانه خیلیها اصلا به ان توجه نمیکنند چون با این روش فکر میکنند حملو نقل راهت تر و جا کمتر میگیره که این اشتباست .


هربار بخواهید سیم دسته بازی یا دیگر سیم ها مثل { برق ،سیم ادابتور، سیم رابط ویدئو} راجمع اوری کنید باید اینگونه باشد .

images3.jpegDSC00982.jpg26_اگر قصد مسافرت را دارید و میخواهید کنسول خود را همراه ببرید بهتر است ان را در جعبه مخصوص خوش حمل کنید تا صدمه نبیند .


images 2.jpeg

27_در کنسول شما در دو طرف شیارهایی برای خنک شدن و جریان هوا وجود دارد به هیچ وجه کنسول خود را سلیفون یا پلاستیک نگیرید یا در حین بازی روی ان را دستمال یا چیزی مانند این قرار ندهید ،یا اگر قصد دارید کنسول خود را سیلفون پیچ کنید تا تازه یا تمیز بماند شیارها را برای خنک شدن هوا باز کنید .


مموری کارت دستگاه نیز همین طور است

Memory_Card_for_PlayStation_2.jpg

28_موقعی که کنسول شما روشن است هیچ موقع مموری کارت را از کنسول جدا نکنید .

29_در موقع استفاده از مموری کارت سعی کنید در حال استفاده یا در حال ذخیره یا لود کردن مموری کارت ، مموری کارت را از کنسول جدا نکنید این کار شاید از نظر شما چیزی نباشد ولی عواقبی در پی خواهد داشت { در طول تکرار }


30_لنز دستگاه پلی استیشن1 یا 2 یا همه کنسولها و دستگاه های دیگرو حتی دستگاه هایی مثل ویدئو سی دی یا دی وی دی نیز همین طورنددر انتها برای سالم ماندن و یا بهتر کارکرد کنسولهای خود یا دستگاه هایمان ، بهتر است دقت بیشتری در نگه داری و یا استفاده از آن انجام دهیم .

چنانچه شما مشکلی با کنسول و یا سوالی در این رابطه دارید در همین پست عنوان کنید .